Za tatrovkami do
muzea karosářství a 3D Baťova pojízdná kancelář

11. 5. – 31. 12. 2020

V pořadí již čtvrtá sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představí výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. Zajímavým obohacením výstavy je Baťova pojízdná kancelář v 3D virtuální realitě.

Před 170 lety založil Ignác Šustala v městečku Kopřivnice dílnu na výrobu kočárů. Aniž tušil, položil tak základ jedné z největších českých automobilek, která později nesla název Tatra. Firma Tatra existuje dodnes a je známá především produkcí nákladních automobilů. Zejména v meziválečném období však vynikala i výrobou originálních osobních vozů. A právě v období první republiky mnozí českoslovenští karosáři postavili na podvozky osobních i nákladních automobilů nádherné karosérie, které nás svými tvary a svým provedením okouzlují dodnes.

Výstava v Muzeu českého karosářství nám přiblíží fenomén Tatra ve spojení s mistry karosářské tvorby.

Návštěvníci se dozvědí řadu informací, uvidí dobové fotografie i menší trojrozměrné předměty, které obohatí série unikátních modelů tatrovek zapůjčených z kopřivnického muzea. Představí se i několik skutečných vozidel. Jedním z nich například bude tříosá Tatra 26/52 z roku 1931 s nástavbou od firmy Hrček a Neugebauer Brno ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Pojízdná kancelář Baťa je tu pro návštěvníky.

V roce 1936 karosoval ve Vysokém Mýtě Josef Sodomka automobil Ford pro J. A. Baťu. Jednalo se o velmi specifickou zakázku. Automobil měl být totiž pojízdnou kanceláří se „salonkem“, psacím strojem a dvěma lůžky. Automobil se do dnešních dnů nezachoval, ale jsou k dispozici jeho fotografie. Díky nim firma SVOTT, a.s. pod značkou Project Six převedla Baťovu pojízdnou kancelář do 3D virtuální reality. Tento úžasný projekt nyní prezentujeme veřejnosti v prostorách našeho Muzea českého karosářství. Každý z návštěvníků, který bude mít chuť a odvahu, si může nasadit speciální 3D brýle a automobil si prohlédnout jak zvenčí, tak i zevnitř.

Jako lákadlo vám nabízíme animaci na tomto odkazu https://youtu.be/-omHdOrwbHg