Historie a vznik
muzea

Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší, který se během 30. let stal jedním z nejvýznamnějších karosářů v Československu. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií.

Dobové firemní adresáře a další prameny prozrazují, že na našem území působilo počátkem 20. století přibližně 300 „karosářů“. Většinou šlo o koláře a další řemeslníky, kteří pracovali v tak zvaných autoopravnách a karosárnách. V těchto dílnách se však zpravidla jen modernizovaly či opravovaly již vyrobené karoserie, například po nehodách. Skutečných karosářských firem, které navrhovaly a vyráběly vlastní produkty, bylo na našem území pravděpodobně jen několik desítek.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se dlouhodobě a systematicky věnuje karosárně Sodomka a již od roku 2005 sledovalo cíl získat prostory, které by umožnily důstojně reprezentovat její odkaz a také práci ostatních karosářů. Jeho vize se podařila realizovat Městu Vysoké Mýto v roce 2014, kdy bylo Muzeum českého karosářství otevřeno v budově bývalé radnice a soudu.

Část muzea je věnovaná obecně oboru karosářství, další část je využita pro expozici historie jedné z nejslavnějších karosářských firem u nás - Carrosserie Sodomka. Ve zbývajících prostorech jsou umístěny sezónní výstavy, vždy věnované konkrétní karosářské firmě. V roce 2017 šlo o přiblížení historie továrny Petera Vrchlabí, v roce 2018 pražské karosárny Oldřicha Uhlíka a v roce 2019 to byla plzeňská firma Brožík.

 

Prohlédněte si fotogalerii z rekonstrukce Muzea karosářství